חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

עזרא עטייה

ראש ישיבת פורת יוסף, 1885 - 1970

נולד בט"ז שבט תרמ"ו (1885) לרבי יצחק עטייה ולאימו לאה בחלב שבסוריה, שהיותה חלק מהאימפריה העות'מאנית.

למד תורה אצל הרב אברהם עדס, וכשהגיע לגיל 16 עלה לירושלים עם הוריו. בשנת תרס"ו (1906) נפטר אביו. בי"א ניסן תרס"ט (1909) התחתן עם בוליסה, בתו של רבי אברהם סאלם מחכמי הקבלה בירושלים.

בשנת תרע"ד (1914) כאשר פרצה מלחמת העולם הראשונה, עבר הרב עטייה למצרים מחופש ובדרכון רוסי, על מנת לחמוק מגיוס לצבא העות'מאני. למצרים הגיע הרב עטייה חסר כל כפליט נרדף שאין לו קורת גג מעל ראשו. בזכות אנשי חסד שעזרו לו בתחילת דרכו מצא עבודה בהוראה של בן הנגיד רבי אנרהם טנטאוי. לאחר תקופה קצרה הצטרפו עוד ועוד תלמידים. לאחר שמספר התלמידים גדל מאוד הועברו השיעורים לישיבת 'כתר תורה' שהפך למרכז לימוד תורה לבעלי בתים רבים שקבעו בזכותו עיתים לתורה.

מאוחר יותר הקים הרב עטייה ישיבה נוספת 'אהבה ואחווה'. למרות סיום מלחמת העולם הראשונה וסילוקם של התורכים מהארץ, הרגיש הרב עטייה חובה להישאר בקהילה שנוצרה סביבו על מנת לחזקה ולבנותה עד שתעמוד בזכות עצמה.

בשנת תרפ"ב (1922) החליט הרב עטייה לחזור לארץ ישראל. בארץ החל ללמד בישיבת פורת יוסף שנוסדה בשנת תרפ"ג (1923). שנתיים מאוחר יותר, לאחר מותו של ראש הישיבה, הרב שלמה לניאדו, נתמנה הרב עטייה לראש הישיבה, וכיהן במשרה זו במשך 45 שנה. בישיבת "פורת יוסף" לימד תלמידים רבים אשר חלקם הגדול הפכו לאחר מכן להיות ראשי קהילות בישראל, בארה"ב ובדרום אמריקה. בין תלמידיו שהגיעו לגדולות ניתן למנות את הרב עובדיה יוסף, הרב יהודה צדקה, הרב בן ציון אבא שאול, הרב מרדכי אליהו, הרב חיים דוד הלוי והרב ציון לוי (הרב הראשי של פנמה).

הרב עטייה הבחין כי הרב עובדיה יוסף, כנער בישיבה, לא הגיע ללימודים בצורה סדירה. לאחר בירור גילה הרב עטייה כי אביו של הרב עובדיה הכריחו לעזור לו בחנות המכולת שברשותו. הרב עטייה ניסה לשכנע את האב כי הנער יצמח לאחד מגדולי ישראל. לאחר שהאב הסביר כי הוא זקוק לו לעזרה בפרנסה, אמר הרב עטייה: אם כך, אני אעזור לך במכולת ובנך ילך ללמוד. ביטול התורה שלי קטן מביטול התורה שלו. כששמע אביו של הרב עובדיה כי כך הדברים, השתכנע ושחרר את בנו ללימודים בישיבה.
הנער שהוטרד בבעיות הפרנסה שלו ושל אמו, גמל לנערים רבים ממשפחות קשות יום כשהפך לראש ישיבה. גזבר הישיבה סיפר, כי כשהיה מגיע בחור מבריק שלא היה בידו הסכום הדרוש לאחזקתו היה מבקש לנכות ממשכורתו ולקבל את התלמיד לישיבה.

נפטר בי"ט אייר תש"ל (1970).


מקור הערך: ישע שלנו 54 אייר תשס"ז


הערות לערך:
שם המעיר: עץ שושלת משפחת עטייה
הערה: לידיעת הציבור יצא לאחרונה 2 עצי משפחה מרהיבים
ונדירים ביופים, בהשקעה ובמחקר מקיף של שנים רבות.
1. משפחת עטייה אר"ץ - חלאב.דור אחר דור משנת 1687
2. עץ משפחות: דיין, לבטון, הדאיה, סתהון, שמאע, קצין - שבאו בקשרי נישואין עם משפחת עטייה - וחיו בארם צובה מזמן מר"ן והאר"י הקדוש זיע"א
לפרטים: 02-5374089 - 1646-3404000
יצא לאור ע"י ישיבת "שערי ישועה" ירושלים


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן