חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

משה רבנו

גדול הנביאים, שהוציא את ישראל ממצרים

גזרות פרעה להשמיד את ישראל גורמות לכך שלאחר לידתו של משה משליכה אותו אמו על שפת היאור. משה נאסף על ידי בת פרעה ונלקח לבית פרעה מלך מצרים.

משה יוצא ורואה את שעבוד אחיו, וכאשר הוא מבחין במצרי המכה איש עברי – הוא הורג אותו. הדבר נודע לפרעה ומשה בורח למדיין הסמוכה. במדיין הוא מסייע לבנות יתרו להתגבר על רועים שמנעו מהם להשקות את צאנן, וכאשר הוא מגיע לבית יתרו, הוא נושא את ציפורה בתו לאישה ועובד אצלו כרועה צאן. משה יוצא למדבר ושם הוא רואה סנה בוער באש, ואינו נאכל (=מתכלה). זוהי ההתגלות הראשונה, הקדשתו של משה לנביא, והוא מצווה ללכת לפרעה ולומר לו שישלח את בני ישראל ממצרים.

בגיל 80 הולך משה לפרעה עם אחיו אהרן, ודורש ממנו להוציא את ישראל ממצרים. פרעה מסרב ומקשה את תנאי העבודה של בני ישראל. שוב חוזר משה לפרעה ומאיים במכות אם לא ישלח את בני ישראל.
פרעה מקשה את לבו, ומתחילה סדרה של מכות מצרים: היאור נהפך לדם. הארץ מתמלאת בצפרדעים. הכינים פולשות לבתי המצרים. חיות טורפות באות על ארץ מצרים. מחלת הדבר מפילה את מקניהם. שחין ואבעבועות פורחים על עורם של המצרים. ברד כבד ובתוכו אש מתלקחת יורד עליהם והורס את יבולם. ארבה כבד תוקף את היבולים שנשארו. חושך גמור שנמשך 3 ימים פוקד את הארץ. ולבסוף – כל בכורי המצרים מתים. בכל המכות בני ישראל, שישבו בחבל הארץ גושן, הופלו לטובה ולא סבלו כלל.

חייו של משה שזורים בחיי עם ישראל, והוא מופיע בכל התורה מאז לידתו. נאומו הגדול לפני מותו – ספר דברים – הוא סיכום תולדות ישראל והמצוות שניתנו לעם.

אין אפשרות לסכם את האיש משה במסגרת של ערך אנציקלופדי, וכל ניסיון כזה נדון מראש לכישלון.
היכולת לעמוד על אפס קצהו של משה יכולה להיעשות באמצעות קישורים רבים המפנים למקורות על האיש, מעשיו ונבואותיו.

חיפוש הערך "משה רבנו"

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן
ציור של גוסטב דורה
ערכים קרובים
מרים הנביאה
אהרן הכהן
יוכבד


נושאים קרובים באתר דעת
משה רבינו
משה רבנו