חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

גבעון

עיר בנחלת בנימין


"באו לנוב ולגבעון הותרו הבמות"
(זבחים פי"ד, מ"ז).

גבעון - הכפר א-ג'יב, היושב צפונית-מערבית לירושלים, במרחק 10 ק"מ. שם נערכו חפירות ארכיאולוגיות ונתגלו שרידים רבים מתקופת המקרא, התואמים את המסופר במקרא על גבעון; נתגלתה מערכת משוכללת של הספקת המים לעיר: "מים רבים אשר בגבעון" (ירמיה מא, יב), וגם בריכה גדולה, היא "בריכת גבעון" (שמואל ב', ב, יג) וכתובת בכתב העברי הקדום, חרותה על ידית של כד, בזה הלשון: "גבען גדר" - אישור זיהויה של גבעון בא-ג'יב.

מגבעון למערב נשקף מראה יפה על עמק אילון, ולפנות ערב, כאשר השמש שוקעת במערב ובעמק אילון משתררת אפלולית - עדיין ניתן לראות את הרי גבעון במזרח, כשהם מוארים בקרני השמש האחרונות, שלפני השקיעה; באותה שעה מסתברים כמאליהם, דבריו של יהושע, שאמר: "שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון" (יהושע י, יב).

בגבעון היתה "הבמה הגדולה" (מלכים א', ג, ד) ושם נראה ה' לשלמה המלך. מספר שנות "ימי אוהל מועד... שבנוב ובגבעון - חמשים ושבע" (תוספתא זבחים פי"ג, ה"ו); יישובה נתקיים בכל ימות הבית הראשון ומבניה נמנו בין השבים מן הגולה והמסייעים לנחמיה בבנין חומת ירושלים (נחמיה ג, ז).

גבעון איננה רחוקה מאמאוס, שישבה בשיפוליו המזרחיים של עמק אילון ויישובים אחרים של יהודים, בתקופת המשנה והתלמוד, ועל כן אין זה מן הנמנע שגם בגבעון ישבו יהודים בזמן ההוא, אעפ"י שפרט זה איננו מובא במקורות, במפורש.

גבעון החדשה
גבעון החדשה היא התנחלות באזור הרי בנימין ליד ירושלים. גבעון החדשה שייכת למועצה אזורית מטה בנימין. שם היישוב הוא כשם היישוב גבעון ששכן במקום בימי המקרא.
ליישוב אופי חילוני, אך יושבות בו גם כמה משפחות דתיות לאומיות.לבעיית גבעון / י' בן שם
הערות לערך:
שם המעיר: יהודה לנדי
הערה: השם גבעון החדשה מצרף שתי שמות של ערים: 'גבעון', כפי שמופיע בערך שלכם, וגם העיר 'חדשה', מקום בו הרגו המכבים את ניקנור מפקד הצבא היווני. המקום מזוהה בתל עדאשה.


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן