חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

פנומנולוגיה

מדע התופעות

הפנומנולוגיה התפתחה בעיקרה על ידי הוסרל במאה ה-20, כדרך של ניתוח ותיאור התודעה ואופן עיצובה את העולם. לפי הפנומנולוגיה ניתן ללמוד על העולם ועל עצמנו עלי ידי "רדוקציה" – מעבר מהתייחסות למושא, לקיום האמפירי, אל התייחסות לאופן ההתנסות במושא. למשל, במקום להתייחס לכיסא כנתון המצוי בעולם, אנו מתייחסים אל אופן ההתנסות שלנו בו. מאוחר יותר התפתחה הפנומנולוגיה אצל היידגר ואצל הוגים אקזיסטנציאליסטים אחרים, ונקשרה לאונטולוגיה, לתיאור סוגי ה'יש' הקיימים.

במדעי החברה מדגישות המגמות הפנומנולוגיות את ההקשבה למושאי המחקר ותיאורם הנרחב תוך נטרול עמדתו של הצופה המתבונן בהם; תפקיד הצופה הוא לאפשר לתופעות להתגלות מעצמן.


מקור הערך: טלי וולף, על האמונה, ירושלים 2005


הערות לערך:
שם המעיר: הגישה הפנומנולוגית
הערה: כיום ישנו פיתוח מעניין בתחום הטיפול הפסיכולוגי - התפתחה גישה בשם הגישה הפנומנולוגית - שמרכז ההתפתחות בה הוא בתרפיה באומנות.
הפיתוח בעולם משוייך להוגים שונים, בארץ ישנו שם אחד בולט - פרץ הסה ז"ל, שפיתח את הגישה במסלול הלימודים הראשון באוניברסיטת חיפה.
לאחרונה יצא סרט בשם פנומנולוגיה,
אשר מתעד טיפול בתרפיה באומנות ובמהלך ההקרנות שלו מבוצעת התבוננות פנומנולוגית - שעוסקת בדיאלוג בין שתי הגישות - זו של היידגר וזו של הוסרל ויישומן בשדה הטיפול
מקור ההערה: ידע אישי
לעיון נוסף: מאמר ב NRG
אתר המכון - שם מאמר ותקציר הסרט


שם המעיר: זכי אברהם
הערה: יש מקום להזכיר כאן את הוגה הדעות, הפדגוג והמיסטיקן רודולף שטיינר (1861-1925) שהוא אבי הפנומנולוגיה הפונדמנטליסטית - תפיסה שרואה בחינוך מבוסס רדוקציה פנומנולוגית חזות רחבה עד כדי שלילה של האפיסטמולוגיה ושל המדע בכל מקום שאלה לא מתיישבים עם התפיסות שהיו מקובלות על כריסטיאן רוזנקרויץ (דמות פסאודופיגרפית ששימש את מיסדר צלב הורד הנוצרי להנחיית מאמיניהם).
מקור ההערה: ידע אישי; ידע אנציקלופדי; התנסות אישית


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים