חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

אבל מחולה

עיר בנחלת חצי שבט המנשה, שכמה מהחוקרים מאתרים אותה במישור גדול בכיכר הירדן המערבית בדרום בית שאן. מחנה מדין נס מפני חרב גדעון "עד שפת (הירדן אשר עם) אבל מחולה" (שופטים ז, כב), כדי לעבור הירדן "על טבת".

אבל מחולה הייתה במרכז הנציבות של שלמה המלך (מלכים א ד, יב), ונזכרת גם כעיר מולדתו של אלישע הנביא (מלכים יט, טז). אפשר כי מחולה סתם, שבה ישב עדריאל בן ברזלי המחולתי חתן שאול המלך (שמואל א יח, יט: שמואל ב כא, ח), מרמזת למקומה של אבל מחולה בארץ הגלעד. יתכן שגם יבלימה הנזכרת בכתבי אל עמארנה זהה עם אבל מחולה. בימי אבסביוס היה כפר גדול בשם בית מהלה במרחק 15 ק"מ מבית שאן דרומה, ולפיכך יש מזהים כיום את א' מחולה עם תל אבו ספרי אשר ליד עין חלווה על שפתו הצפונית של ואדי מליח, המתאים במרחק ובכיוון לכפר הנזכר באונומסטיקון.

לפי עדות אבל, נמצאו במקום זה חרסים מרובים מהתקופה הישראלית. נלסון גליק מציע לקבוע את מקום אבל מחולה בעבר הירדן מזרחה, בתל אל מקלוב על שפת נחל יאבס, וזאת בזיקה לסיפורי אליהו ואלישע, ובהקבלה לאבל הכרמים. בתל זה נמצאו חרסים מרובים מהתקופה הישראלית, ויתכן שגם שרידי המבנים שבתל שייכים, בחלקם לפחות, לתקופה זו. התל אינו רחוק מן הכפר הערבי של ימינו, כפר אביל.


מקור הערך: על פי פנחס נאמן, אנציקלופדיה גיאוגרפית מקראית, תשכ"ו, וברשות הוצאת יבנה


הערות לערך:
שם המעיר: יהודה רינס
הערה: ישנה דעה שאבל מחולה עיר הולדת אלישע נמצאת בתל חמה .התל נמצא בצד המערבי של כביש הבקעה מול הכפר בידא .


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן