חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

כרכמיש

עיר מבצר קדומה על הגדה הימנית של הפרת, במקום החולש על מעברות הנהר.

כרכמיש הגדולה והעשירה הייתה לפנים עיר חתית, אך בתקופת המקרא נזכרת בנבואות ישעיהו (י, ט) בין הערים שכבש סרגון מלך אשור בארם ובישראל. סרגון זה, כובש שומרון, הגלה את מלכה של כרכמיש, ואותה סיפח לממלכתו בשנת 717, שנים אחדות לאחר מפלת שומרון.

עם התפוררות אשור בסוף המאה השביעית וחורבן נינוה, הייתה כרכמיש לשדה קרב עיקרי באחת המלחמות המכריעות בין מצרים לבין בבל על השלטון במזרח. זמן קצר שלטו בה המצרים, כאשר יעידו על כך שרידי הקסרקטינים מהזמן ההוא שנמצא בהם חותמות של פסמתיך הראשון ושל פרעה נכה מלכי מצרים.

על מלחמה זו מסופר בדרך אגב גם במקרא: "בימיו (של יאשיהו) עלה פרעה נכה מלך מצרים על מלך אשור על נהר פרת", אולי כדי לקחת חלק בירושת האימפריה הגוססת, ובעיקר למנוע התפשטות הבבלים בדרך לארצו. נבוכדנאצר מלך בבל הכהו שם מכה ניצחת, והרס כליל את שלטון מצרים בקדמת אסיה (מלכים ב כג, כט; ירמיהו מו. ב; דברי הימים ב לה, כ). קרב כרכמיש (605), פתח את הדרך בפני נבוכדנאצר לכיבוש סוריה וארץ ישראל. הקרב הזה מתואר גם בכרוניקה בבלית וגם בספרי פלביוס (קדמוניות היהודים י, ה, א).

הוא השאיר עקבות דמים גם ביהודה. בעלות פרעה נכו לכרכמיש יצא יאשיהו לקראתו למנוע בעדו את המעבר דרך בקעת מגדו, ושם נהרג בידי צבא פרעה.

כיום מזהים את כרכמיש עם תל אשר ליד הכפר ג'אראבלוס בצד הגבול התורכי-סורי של ימינו, 100 ק"מ צפון מזרח לחלב. לפי החפירות הארכיאולוגיות הייתה כרכמיש עיר בצורה מאוד, ובאלף הראשון לפני הספירה הייתה מוקפת שתי מערכות של חומות. המצודה עמדה על תלה כבר באלף השני לפני הספירה.


מקור הערך: מעובד על פי פנחס נאמן, אנציקלופדיה גיאוגרפית מקראית, תשכ"ו, וברשות הוצאת יבנה

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן

נושאים קרובים באתר דעת
כרכמיש