חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

מודיעין

ישוב באזור לוד

"מי שהיה טמא או בדרך רחוקה ולא עשה את (הפסח) הראשון, יעשה את השני... איזו היא דרך רחוקה? מן המודיעים ולחוץ, וכמדתה כל רוח" (פסחים פ"ט, מ"א ומ"ב).
מודיעים נתפרסמה כמקום מושבם של מתתיהו החשמונאי ובניו (חשמ"א ב, א), שהרימו שם את נס המרד ביוונים ובשליחיהם היהודים המתיוונים (שם ב, כד). מתתיהו מת במודיעים, ובנו שמעון הקים על קברו בנין מפואר מאוד, שנראה למרחקים (שם יג, כז-ל); "המודיעים - כרך של בית חשמונאי היה" (רש"י קידושין סו, ע"א).

"מודיעים, כפר אצל לוד, משם היו מכבים אשר את מצבתם מראים עד היום" (אונומסטיקון 703). במפת מידבא, שנערכה בראשית המאה השישית, מצויין מקומה של מודיעים בקרבת לוד, וכתוב: "מודיעים היא עתה מודיתה, ממנה היו כל המכבים" (מפת מידבא עמ' 21 ירושלים תשי"ג). מודיתה היא הצורה הארמית של השם מודיעית.

היום יושב שם הכפר הערבי אל-מידיא, ששמו מרמז על השם הקדום מודיעים. באזור מצוייה קבוצת סלעים חצובים בסלע, מימי הבית השני, שהערבים קוראים להם: קבור אל-יהוד (קברי היהודים) ומשערים שאלה הם קברי החשמונאים.

הכפר אל-מידיא יושב באזור הגבעות צפונית מזרחית ללוד, ליד הדרך העתיקה שהייתה עולה מלוד לירושלים, במעלה בית חורון, והמרחק בינה לבין ירושלים מתאים לתיאורי חז"ל:
"אמר עולא: מן המודיעים לירושלים חמשה עשר מילין הויא" (פסחים צג, ע"א).

היום נבנתה באזור העיר מודיעין.


מקור הערך: מעובד על פי: ב"צ סגל, הגאוגרפיה במשנה

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן