חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

סרטבא

הר גבוה ותלול, המתנשא מעל לבקעת הירדן

"ומאין היו משיאין משואות: מהר המשחה לסרטבא, ומסרטבא לגרופינא" (ראש השנה פ"ב, מ"ד).
סרטבא הוא הר גבוה ותלול, בקצה המזרחי של אחת משלוחות הרי אפרים, המתנשא מעל לבקעת הירדן, ממערב הדרך מיריחו לבית שאן. ידוע בשמו: "קרן סרטבא", הנשקף למרחק רב: בדרום עד להר הזיתים - הר המשחה; במזרח להרי גלעד (גרופינה הוא אחד משיאיו) ולדרום מזרח עד להרי מכוור שממזרח לים המלח.

אלכסנדר ינאי בנה בראש הר זה מבצר חזק, ששרידיו עדיין קיימים, וקרא לו: אלכסנדר יון. אשתו שלומציון-אלכסנדרה, שמלכה אחריו, המשיכה לחזק את בניני המבצר הזה והטמינה שם את אוצרותיה היקרים; בנה אריסטובול ונכדה אלכסנדר מצאו שם מקלט, בשעה שנאלצו להסתתר מרודפיהם. הורדוס הוסיף לבצר את המקום וגם הוא נהג לשמור בו חלק מאוצרותיו; שם כלא את אשתו מרים החשמונאית ואת אמה, ושם נקברו שני בניה: אלכסנדר ואריסטובול.

סרטבא יושבת מול אדם העיר, הנמצאת בעברו המזרחי של הירדן. יש הסבורים ששמא של סרטבא בתקופת המקרא היה צרתן, כפי שמצטייר לאור הכתוב: "אדם העיר אשר מצד צרתן" (יהושע ג, טז).

מעל לסרטבא, בגובה ארבעים מטר, מתנשאה גבעה ששמה בערבית: אום הילל, שתרגומה לעברית: "אם הירח". יש המבקשים למצוא בשם זה שריד למסורת היהודית על המשואות שהיו משיאין על הר זה, להודיע על קידוש החודש.


מקור הערך: מעובד על פי: ב"צ סגל, הגאוגרפיה במשנה

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן