חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

הרב יהודה ליאון אשכנזי - מניטו

המאור הגדול - תרפ"ב – תשנ"ז (1922 – 1996)

נולד באלגי'ריה והיה בנו של הרב דוד אשכנזי, רבה הראשי של אלג'יריה. ב–1943 התגייס לצבא 'צרפת החופשית'. שירת בחיל הרגלים ואף נפצע במהלך שירותו. לאחר מלחמת העולם השנייה היגר לצרפת והקים את תנועת הצופים היהודיים בצרפת, שם קיבל את הכינוי 'מניטו' (Manitou = הרוח הגדולה). משנת 1946 למד אצל יעקב גורדין – תלמיד חכם ומשכיל ממזרח אירופה, שהיה האב הרוחני של אסכולה שלימים תיקרא 'האסכולה הפריסאית למחשבת ישראל', יחד עם אנדרה נהר, עמנואל לוינס ואחרים. במקביל למד בסורבון פילוסופיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה.

בשנת 1956 נסע לארץ והתוודע לרב צבי יהודה הכהן קוק ולאסכולה של מרכז הרב, דבר שהיווה נדבך נוסף ומכריע בהתפתחותו הרוחנית.

בעקבות מלחמת ששת הימים עלה הרב לארץ. חייו בארץ התמקדו בשלושה מישורים: מחויבות לחינוך, מחויבות לקהילה היהודית בצרפת וקשרים עם העולם הלא-יהודי. ניהל בית ספר בנתניה ואחר כך ניהל את הישיבה הספרדית 'מתיבתא' בירושלים העתיקה. כמו כן ייסד וניהל בית מדרש ייחודי – 'מעיינות', ברוח הציונות הדתית.

בשנת 1982 ייסד את 'מרכז יאיר', בירושלים. 'מעיינות' ו'מרכז יאיר' הפכו למרכז הרוחני הבלתי מעורער של יהודי צרפת בארץ. הרב הצליח לשלב באישיותו פן של תלמיד חכם המושרש עמוק במקורות יהודיים, ובעל ידע נרחב בעולם המחשבה הכללית והחשיבה המערבית. את ההוראה שלו אפיינה 'משנת התולדות' הוראה בתנ"ך את המגדלור של ההיסטוריה האנושית. כיוון שהתמקד ביהדות צרפת, הוא לא היה מוכר כמעט בשאר העולם היהודי, ורק לאחרונה, לאחר פטירתו, ישנה התעניינות בכתביו, בעיקר בזכות תלמידיו הרבים, ביניהם הרב שלמה אבינר, הרב אברהם יהושע צוקרמן והרב אורי שרקי. בשנת 2005 החל חתנו, ישראל פיבקו, לערוך ולהוציא לאור ספרים על בסיס כתבים וקלטות שנותרו בעזבונו. נפטר בירושלים בט' בחשוון תשנ"ז.

מספריו:
סוד העברי – יסודות האמונה לאור פסוקי התורה.
מספד למשיח – סדרת שיעורים אודות המספד שנשא הראי"ה קוק על הרצל.

מקורות
* שרביט י', "זהות ותולדות – מורשתו התרבותית של הרב יהודה לאון אשכנזי ('מניטו')", פעמים, רבעון לחקר קהילות במזרח מס' 91, מכון בן צבי, ירושלים, אביב תשס"ב, 105–122.

* אתר מרכז מניטו:
http://www.manitou.org.il/hebrew


מקור הערך: ברוריה מכמן ועמליה צורן.


הערות לערך:
שם המעיר: אברהם יצחק קשתיאל
הערה: טעות ...הוא לא הקים תנועת הצופים,תנועה זו קיימה הרבה לפני כן,בין הבולטים היה ראובן גמזו CASTOR
אריה כהן הי"ד,וגם שמיון המל CHAMEAU
ועוד אחרים,אמנם הרב אשכנזי היה בין משקמי יהדות צרפת ובפרט הצופים,אך לא המקים.
בברכת
תשועה באב

אברהם יצתק קשתיאל - בויגנמן
אלון שבות
0504732036


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן