חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

וילהלם מאר

הוגה דעות אנטישמי גרמני, שהמציא את המונח 'אנטישמיות'

וילהלם מאר 1904-1818 היה הוגה ומסית גרמני שטבע את המונח" אנטישמיות" (Antisemitismus) כשם נרדף למונח הגרמני "Judenhass" - שנאת יהודים.

בשנת 1879 פרסם מאר את ספרו 'הדרך לניצחון הגרמניות על היהדות', שבו ביטא את השקפתו האנטישמית והגזענית בצורה גלויה ושלמה בפעם הראשונה. מילותיו האחרונות של הספר הן "בא קיצה של גרמניה!"

מאר היה הכותב הגרמני הראשון ששילב מרכיב פסבדו-מדעי גזעי בדיון על היהודים, שפותח אחר כך לדיון על ההבדל בין הגזעים שניתן לזהות בדם ובמבנה הגולגולת. הספר זכה להצלחה גדולה, וכתביו ופרסומיו של מאר נהנו מהד ציבורי רחב.

מאר טען שתמיד תהיה שנאת יהודים. אהדה כלפי היהדות היא מלאכותית, אינה יכולה להתמיד ולא תתמיד. לדעתו, האמנציפציה גרמה רק דבר אחד: נתנה ליהודי את הזכות לגבור על הנוצרים. הסלידה שחשים כלפי היהודי מקורה במהות היהדות. מאר אף עמד על הסכנה הצפויה לנוצרים מהאמנציפציה של היהודים: תוך ארבעה דורות לא תהיה שום משרה במדינה, ואפילו הגבוהה ביותר, שלא תיגזל על ידי היהודים. היהודים מפיקים תועלת מהדם שנשפך במלחמות אירופה. היהודים דחקו מהחברה כל אידאליזם, הם שולטים במשרות הרמות, ולא השאירו לנוצרים אלא עבודת כפיים קשה שהיהודים מתמיד נרתעו מפניה. ההכרה היהודית השתלטה על העולם. היהודים היושבים בקרבנו הם שבט זר, גמיש, עיקש.

רעיונותיו של מאר, אם ישירות ואם באמצעות ממשיכיו, זכו להשפעה ניכרת על האידיאולוגיה הגזעית של הנאצים בגרמניה.

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
אנטישמיות