חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

נתניהו בן ציון

הסטוריון, עורך האנציקלופדיה העברית, אבי ראש הממשלה בנימין נתניהו

בנציון נתניהו (מיליקובסקי) (י"ד באדר ב' תר"ע, 25 במרץ 1910‏‏[- ח' באייר תשע"ב, 30 באפריל 2012)

במשך עשרות שנים, כמעט ולא נחשף לתקשורת ולציבור, ההיסטוריון פרופ' בנציון נתניהו, אביהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, גיבור מבצע אנטבה יוני נתניהו ז"ל ושל הצעיר באחים, רופא, סופר ומחזאי ד"ר עדו נתניהו.

בסרט תיעודי שיצר משה לוינסון ושודר בטלוויזיה הישראלית ב-3 ביוני 2012, נפרשת לראשונה מסכת חייו של פרופ' נתניהו כציוני רביזיוניסט, איש רוח וכהיסטוריון בעל שם עולמי.

בסרט מספר נתניהו על ההגנה על נאשמי רצח ארלוזורוב והתנועה הרביזיוניסטית שהוא נטל חלק בה, כאחד המייסדים והעורך של ביטאון "הירדן" של התנועה הרביזיוניסטית בשנות ה-30.

לאחר מותו של זאב ז'בוטינסקי ב-1940 הפך לראש התנועה הרביזיוניסטית בארה"ב, והקדיש עצמו לפעילות אישית רחבה שהעירה את דעת הקהל היהודי ושכנעה לראשונה את המפלגות הרפובליקנית והדמוקרטית להכריז על תמיכתן בהקמת מדינה יהודית, במצע הבחירות לנשיאות ב-1944. פעילותו זו הנביטה את התחרות בין המפלגות על הקול היהודי בכל מסעות הבחירות מאז ועד היום.

במקביל לפעילותו הציונית השלים פרופ' נתניהו דוקטורט על דון יצחק אברבנאל. לאחר חזרתו לארץ ב-1949, הודר נתניהו מהצטרפות לאוניברסיטה העברית בשל דעותיו הימניות, ופנה להקמת האנציקלופדיה העברית בה שימש כעורכה הראשי עד 1962.

החל בשנות ה-60 הקדיש עצמו, במשך ארבעה עשורים, להמשך מחקרו המונומנטלי בנושא האינקוויזיציה והאנוסים בספרד של המאה ה-15. פרשנותו המהפכנית שינתה מקצה אל קצה את הבנת פרק היסטורי זה על-ידי גדולי המלומדים וזכתה לתדהמה והכרה בעולם, במיוחד בספרד.

מן האוב ההיסטורי עולה ומתגלה דמותו של פרופ' נתניהו כציוני-הרצליאני בכל רמ"ח אבריו, ואיש רוח שכמותו נותרו מעטים בעולם".

מקור הערך: משה לוינסון

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן