חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

יוסף דב סולובייצ'יק

הרב יוסף דב הלוי סולובייצ'יק (הגרי"ד), 1903-1993, היה רב, פילוסוף דתי ומנהיגה הרוחני של האורתודוקסיה בארה"ב, אך בעיני עצמו היה בעיקר "איש ההלכה"

ילדותו
נולד בפרוז'ו, פולין, בי"ב אדר תרס"ג (1903). מצד אביו היה נכדו של רבי חיים מבריסק, שלימד בישיבת וולאז'ין והמציא את שיטת בריסק בלימוד הגמרא. מצד אימו היה נכדו של ראש אותה ישיבה- הנצי"ב. בצעירותו גדל בעיירה ח'סלוביץ, שהייתה בה קהילת חסידי חב"ד גדולה. בתקופה זו החל אביו ללמדו באופן אישי, לאחר שהזניח את לימודי הגמרא והרבה ללמוד את ספר התניא עם חסידי חב"ד.

הגרי"ד לא למד בצעירותו לימודי חול פורמליים, אך קרא בעקבות אמו את ספריהם של אלכסנדר פושקין, חיים נחמן ביאליק ואחרים. בסוף שנות העשרה שלו רכש בצורה מרוכזת השכלה ברמה תיכונית ובגיל 22 החל ללמוד באוניברסיטת ברלין. באוניברסיטה למד בעיקר פילוסופיה, תוך התמקדות בניאוקנטיאניזם, וב-1932 קיבל את הדוקטוראט, שאותו עשה על משנתו של הרמן כהן. יחד עימו למד באוניברסיטה הרב מנחם מנדל שניאורסון שעתיד היה להתמנות לאדמו"ר מלובביץ'. שנה אחת למד גם בסמינר לרבנים בברלין, בה התוודע לשיטת "תורה עם דרך ארץ" של יהדות גרמניה.

פועלו כרב ומנהיג
ב-1931 נשא לאשה את טוניה לוויט וב-1932 היגר לארה"ב. בבוסטון הקים בית ספר יהודי ראשון- "מימונידס". בשנת 1935 ביקר בארץ ישראל, נפגש עם הרב קוק, והעביר שיעור בישיבת מרכז הרב שאליו הגיעו ותיקי ישיבת וולאז'ין ואפילו תלמידים מישיבת חברון. הרב משה צבי נריה תיאר שיעור זה: "זכרה של וולאז'ין קם וניצב לנגד עינינו במלוא יפעתו והודו... ברחבות, בבטחון, התחיל את קושיותיו על הגמרא, על הרמב"ם... אכן 'בית הלוי' לא איכזב".

בעת מסע זה היה הרב מועמד להיות רבה הראשי של תל אביב, אך לבסוף נבחר הרב משה אביגדור עמיאל, שהיה אחד האידיאולוגים של הציונות הדתית. היה זה ביקורו היחיד של הגרי"ד בארץ, ובשנת 1959 סירב להתמודד על משרת הרב הראשי לישראל, למרות שבחירתו הייתה מובטחת.

לאחר פטירת אביו, הרב משה סולובייצ'יק, בג' שבט תש"א, ירש את מקומו בראש "ישיבת רבנו יצחק אלחנן" (ישיבה יוניברסיטי). ב'ישיבה יוניברסיטי', שבה העביר שיעורים במשך למעלה מארבעים שנה וכיהן גם כפרופסור להגות יהודית, הפך למנהיג הרוחני של יהדות ארה"ב שרבים מרבניה היו תלמידיו. הרב היה ער לשינויים שחלו בחברה היהודית ובשנת 1960 שינה את שפת הרצאותיו ושיעוריו מיידיש לאנגלית. היה פעיל מאוד ב'הסתדרות הרבנים של אמריקה', וב-1953 נתמנה לוועדת ההלכה שלה.

בהדרגה הפך הרב למנהיגה הבלעדי של "האורתודוקסיה המודרנית" והמונים באו להרצאותיו והושפעו ממנו. אלפים היו באים לשיעורו השנתי ביום השנה למות אביו, שיעור שנמשך 4-5 שעות רצופות.

מספריו: איש ההלכה, איש האמונה, אדם וביתו, בסוד היחיד והיחד, דברי הגות והערכה, דברי השקפה, הררי קדם (סיכומים של תלמיד), זה סיני, ועוד.

לעיון נוסף: (שמות מאמרים באתר דעת והקישור אליהם)
הרב יוסף דוב הלוי סולוביצ'יק / בדידותו של האיש המאמין
הרב יוסף דוב הלוי סולוביצ'יק / עיונים בנוסח הקידוש של שבת
הרב ד"ר אהרן ליכטנשטיין / התפילה במשנת הגרי"ד סולובייצ'יק זצ"ל
הסערה / יוסף דב סולובייצ'יק


מקור הערך: ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


הערות לערך:
שם המעיר: שחר רחמני
הערה: הרב סולובייציק מצד אמו אינו נכדו של הנציב. סבו ר' חיים מבריסק היה נשוי לנכדתו של הנציב. מצד אימו היה נכדו של ר' אליהו פיינשטין, הרב של פרוז'ן, ומחבר הספר "הליכות אליהו".

מקור ההערה: ידע אישי. עובדות ידועות.


שם המעיר: אליעזר רוזמן
הערה: הנצי"ב היה נשוי לבת של ר' יצחק (איצל'ה) מוולאז'ין שהיה בנו של ר' חיים מוולאז'ין.
הגרי"ד סולובייצ'יק אכן היה נכדו של ר חיים סולובייצ'יק מבריסק שהוא עצמו -ר' חיים מבריסק- היה נשוי לנכדתו של הנצי"ב.

מקור ההערה: ידע אישי


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן

נושאים קרובים באתר דעת
סולוביציק
סולובי


ספרים בטקסט מלא
קול דודי דופק