חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

מינילאוס

כהן גדול בבית השני (161-171 לפה"ס) שרת אחרי ישוע (יאסון). נקרא גם בשם חוניו. קנה את הכהונה בכסף, ומעל בכלי המקדש כדי לשלם את השוחד שהבטיח

מינילאוס - כהן גדול בבית המקדש השני (161-171 לפה"ס) אחרי ישוע (יאסון).

לפי ספר שני מחשמונאים (ד' כ"ג) היה מינילאוס משבט בנימין, אחיו של שמעון שהלשין על חוניו השלישי לפני אנטיוכוס הרביעי (אפיפאנוס) והראה לסורים את אוצרות ההיכל.

אך לפי המסופר ביוסיפוס (קדמוניות סי"ב פ"ה) היה מינילאוס אחי חוניו השלישי ואחי ישוע. אף כי גם ישוע לא סר מדרכי היונים במשך שלוש שנות כהונתו, ובנה בית משחק בירושלם, בכל זאת קנאו בו המתיונים אשר בראשם עמד מינילאוס ועשה הרע בעיני ה' יותר מהכהנים שהיו לפניו. וכאשר שלח ישוע את מנלאוס לאנטיוכוס כדי לשלם את המס השנתי, החניף מנלאוס למלך והשיג ממנו את הכהונה בהבטיחו להוסיף על המס עוד שלוש מאות ככר כסף.

מנלאוס שב לירושלם בפקודת המלך, גרש את ישוע ממשמרת הכהונה, ומילא את מקומו. כאשר לא הצליח לשלם למלך את הסכום הגדול שהבטיח, שלח המלך את סוסטראטיס עם גדוד אנשי צבא מהאי קפרי, לגבות הכסף ולעזור למינילאוס נגד המתנגדים לכהונתו.

מינילאוס מכר את כלי השרת מהיכל כדי לשלם חובו. כאשר הגיעו הדברים לחוניו, והוא יושב בדפני אצל אנטוכיא, מחה על הדבר הרע הזה, והאשים את מינילאוס כי מעל וגנב את הכלים הקדושים.

מינילאוס ירא מהעם אם יוודע הדבר, ולכן שכר את אנדרוקינוס להרוג את חוניו. הרצח הזה עורר את העם להתלונן נגדו בפני המלך, שמסר אותו בידם והם הרגוהו.

גם ליסימאכוס, אחיו של מינילאוס מעל במקדש ה', הוא בזז את אוצרות ההיכל והומת בידי העם. זקני העם חשבו לנקום גם במינילאוס על עושק ההיכל, אבל הוא הלשין עליהם כי כרתו ברית עם מצרים והם רודפים גם אותו מפני נאמנותו למלך אנטיוכוס.

המלך האמין לו ותמך בידו. כאשר יצא אנטיוכוס למלחמה על ארץ מצרים, ויצא קול כי מת במלחמה, מצא ישוע שעת כושר, הזעיק כאלף איש, בא לירושלם ולכד את העיר. מינילאוס ברח למצודה, וישוע הרג ביושבי ירושלם. כאשר שמע אנטיוכוס את מעשה ישוע, עלה בחיל גדול על ירושלם, רצח את העם ובזז את אוצרות בית ה', ומינילאוס עזר לו במעשיו.

בגידת מינילאוס והרציחות שרצח אנטיוכוס עוררו את המכבים למרוד במלך. מינילאוס הומת בידי אנטיוכוס החמישי (אאופטור) בטענה כי מינילאוס גרם למרד נגד מלכות יון.

מקור הערך: ע"פ אוצר דינים ומנהגים לי"ד אייזענשטיין

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן