עלייתו ונפילתו של מפעל הסרפים
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

עלייתו ונפילתו של מפעל הסרפים

עלייתו ונפילתו של מפעל הסרפים

מפעל הסרפים ממוקם באטלנטיס, והוא יחיד במינו. הזמנות זורמות אליו מכל עבר. מכל העולם באים ללמוד מקו הייצור הייחודי שלו. תו התקן של המפעל הוא ערובה לאיכות ללא פשרות.

 לרגל גידול המפעל הוחלט על רה-ארגון. יועץ ארגוני המליץ למנות חמישה סגנים. אמנם, חלקם לא ניהל מחלקה, אבל "התבונה ויכולת הראיה הכוללת, בגיבוי ישיבות ההנהלה ודיוניה, ינווטו את הסגנים בעבודתם מול מנהלי המחלקות".

 נבנו לסגנים לשכות: משרד, מזכירה, עוזר לתפקידים מיוחדים, קו טלפון לשיחות ועידה ותקשורת אינטרנט, מכונית ונהג צמוד. אולמות הייצור קטנו, והעובדים הצטופפו. הסגנים החלו להדריך את מנהלי המחלקות. הם אמנם לא התמצאו כל כך בעבודתם, אבל כל סגן הדריך את המחלקות בתחום שמצא לנכון. מנהלי המחלקות עסקו יותר בדיונים ופחות בייצור. התפוקה ירדה.

עוד שני מפעלי סרפים נפתחו באטלנטיס. ההזמנות פחתו. המורל בשפל. התפוקה ירדה עוד. ההנהלה החליטה על סגירת שתי מחלקות, הוספת שני סגנים, ופיקוח הדוק על המחלקות. ראשי המחלקות הקדישו חלק רב יותר מזמנם לישיבות. עקומת היצור ירדה עוד.

ג'ון גלן ביקש פגישה דחופה עם ההנהלה. יש לו הצעות שיחזירו את המפעל לימים עברו. הוא התמחה בספרים אלקטרוניים. לאלה יש דורש. צריך לשנות כיוון, לגלות יוזמה, ויחזרו הימים הטובים. ההנהלה החליטה לדחות את הצעותיו של ג'ון. הוא רק פועל.

ההזמנות ממשיכות לרדת. הדירקטוריון ממנה ועדת בדיקה. שמועות קשות מרחפות באוויר.

משבר אמון בהנהלה. גב' אפטר בלותי פרשה מההנהלה ומהמפעל. נאמרו לה דברים מרים: "קידמנו אותך מפועלת לחברת הנהלה. נתנו לך סמכויות שלא היו לך מעולם. הפכנו אותך למומחית-על בתחומים שלא היה לך מושג על קיומם. אישרנו לך שבתונים, חופשות, השתלמויות ונסיעות. לא בדקנו את עבודתך. את התלונות נגדך (והיו, הוי כמה היו!) ביטלנו בזלזול. ולעת משבר, את עוזבת?!" לאחר דיונים, צעקות ודמעות, הושגה פשרה: גב' בלותי תפרוש מן ההנהלה, וכדי להראות את אהבתה למפעל, תמשיך לקבל משכורת.

ההנהלה מחליטה על צעדי ייעול: סגירת ארבע מחלקות והוספת שני חברים להנהלה. מבנה ההנהלה שונה: לא עוד סגן ממונה על שש מחלקות. אלא ניהול גמיש: כל סגן ממונה על שלוש מחלקות ביום שני, שלוש אחרות ביום שלישי, וכך הלאה.

מנהלי המחלקות עזבו לחלוטין את אולמות הייצור, ועברו לעבוד מול חמשת הסגנים הממונים עליהם. כל החלטה זקוקה לחמש חתימות. הייצור פסק.

הדירקטוריון נתכנס לישיבה מכרעת. ההנהלה התכנסה לישיבת חירום, והחליטה על צעדים דרסטיים: סגירת כל המחלקות מלבד אחת, והוספת חמישה סגנים. המחלקה שנשארה תפוקח על ידי ארבעה עשר סגנים. על איכות לא מתפשרים!

ג'ון גלן חוזר להנהלה ומבקש לשמוע אותו. הוא יחדש את ההזמנות. ההנהלה אינה מצליחה לשבץ את הדיון עמו בישיבותיה העמוסות, והחליטה על צעד חירום אחרון: סגרה את המחלקה הפעילה האחרונה, והוסיפה 2 סגנים. הדירקטוריון התכנס לישיבה והחליט לסגור את מפעל הסרפים.

בישיבת הנעילה הסבירה ההנהלה כי הדירקטוריון טועה טעות מרה. אין בעולם מפעל כל כך מתוחכם, שכל עובדיו מנהלים. מפעל הסרפים הוא היי-טק יחיד במינו. אנו לא חוששים לעצמנו, אמרו, אלא למפעל ולחזון שהדריך אותו. רק נתפזר, ונקבל הצעות רבות לניהול מפעלי סרפים. אנו הטובים ביותר, ואין לנו מתחרים.

ואתם, אחי ורעי, אם זקוקים אתם למומחה לסרפים, הזדרזו ופנו לצוות שיעמיד לרשותכם את הידע והניסיון שצבר. מהרו - פן תאחרו. רק הצעות רציניות תיעננה.
 For details write: X-Expert, 98 Dead End Rd. Sunset City 13-613, Atlantis.