רשימות מיוון היבשתית
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

רשימות מיוון היבשתית

(מאת כתבנו המיוחד בטירינס)

רשימות מיוון היבשתית

 משלוח של זכוכית הלבה

משלוח של זכוכית הלבה (אפוזין), שהגיע הנה מפילאקופי שבאי מלוס, פורק השבוע בנמל של העיר טירינס. זכוכית, הלבה משמשת חומר לייצור סכינים וראשי חניתות. נוסף לכדי הביאה האונייה דברי מלאכת מחשבת מתוצרת כפתור. תמורת סחורות אלה מקבלת מלוס כלי-חרס צבועים (אדום, צהוב, שחור) מתוצרת מקומית.

 

התיקונים בחומת טירינס

התיקונים בחומת טירינס נגמרו. כזכור, הותקפה עיר מבוצרת זו על ידי אנשי כפתור שפלשו ליון היבשתית אחרי ששמו קץ לשלטון השושלת האחרונה בכפתור. אמנם הצליחה טירינס להדוף את המתקיפים, אבל במשך הקרבות שהתנהלו על העיר ניזוקה קשות החומה החיצונית.

 

הכפתורים לא זכו להצלחה

הכפתורים לא זכו להצלחה בטירינס, אבל לא כן היה הדבר במקומות אחרים. בפלופונסוס הבלתי מבוצרת כיסו הפולשים את עין הארץ, כמעט ללא כל התנגדות והשתלטו על אזורים נרחבים. השתלטות זו גררה השפעה תרבותית, שמתחילה עתה לתת את אותותיה בערי יון וכפריה. ראינו בזמן האחרון מספר גברות כשהן לובשות לבוש כפתור אופייני.

 

באופנת הלבוש היוונית

באופנת הלבוש היוונית ישנה נטייה ניכרת לפשתן בכלל ולכיתון (קולב עשוי פשתן) בפרט. בגדי צמר, שלפנים היו כה נפוצים כאן, עכשיו כמעט ואין רואים אותם. גם בכפתור, כנראה, נהיה הכיתון פופולרי מאד. עד לפני זמן מה הובא בגד זה ליון מהערים אוגרית, גבל וצידון, שקבלו אותו מהמצרים. כשנחלש זרם הסחורות ממצרים (ובתוכן פשתן) הצטרכו היונים לפתח במרץ יתר את הפשתן המקומי. אולם אין זה סוד כי הבגדים העשויים מפשתן יוני אינם מגיעים לטיב הסחורה המצרית. לכן מצפים פה בקוצר רוח לחידוש המסחר עם ארץ היאור.

 

אגב - הפשתן משמש חומר לא רק לבגדים, אלא גם לעשיית בטנה לתערי חרבות.