מלך גבל נמלט מעירו
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

מלך גבל נמלט מעירו

אחיו תפש את השלטון ומרד במצרים

בירות, 13 מכיר (סוכנות הידיעות הצפונית)

מלך גבל נמלט מעירו

ריב-אדי מלך גבל, אשר היא אחת הערים המעטות שעודן מחזיקות מעמד בפני צבאות המורדים, נאלץ היום על ידי אחיו רב-אימור לוותר על כסא המלוכה ולהימלט דרומה, לבירות. רב-אימור הוא מנהיג הכת האנטי-מצרית שבגבל, ועתה הוא אפוא השולט בעיר. המלך הגולה לקח אתו את אשתו ואת בנו. את הדרך הקצרה מגבל עשו הפליטים הללו בסירה.

 

מיד עם הגיעו לכאן שלח ריב-אדי את בנו למצריים עם מכתב אל פרעה אחנאתון. במכתב זה מודיע ריב-אדי לפרעה על המצב ומתחנן שישלח לו תגבורת כדי לאפשר לו לחזור ולהשתלט על גבל ולהחזיק בה נגד עזירו וצבאות המורדים שלו. ריב-אדי כותב כי תושבי גבל אוהדים למצרים, ודבר זה חייב להקל על משימת לכידתה מחדש של העיר. יהיה צורך לפי הערכת המלך רק בכוח קטן של קשתים כדי למגר את "כנופיית הבוגדים" שהשתלטה באופן זמני על העיר.

 

כן מזכיר ריב-אדי לאחנאתון שכמה פעמים כבר פנה וביקש ממנו צבא, ובכל המקרים הללו זכה לתשובה שלילית או לא זכה לכל תשובה שהיא. כאשר, הבוקר השכם, חזר שליחו האחרון של ריב-אדי ממצרים בידים ריקות, והודיע כי פרעה לא מצא לראוי לשלוח חיל-מצב לגבל קמה התרגשות בקרב אנשי גבל, וכמה מהם החלו דורשים כי ייעשה משהו.

 

רב-אימור, אחיו הצעיר של ריב-אדי, ניצל את ההזדמנות הזאת, ריכז את כוחותיו וכבש בכוח הזרוע את ארמון המלך. אחיו המלך נאלץ להימלט כדי להציל את חייו.

 

בירות, העיר הסמוכה לגבל, כפופה לשלטון המלך אמונירי, שמשפחתו התחתנה במשפחת המלך ריב-אדי. עתה, לאחר שגבל נמצאת בידי הכת האוהדת למורדים, בעוד שגם צור וגם צמר עומדות ליפול בידי המורדים בכל רגע, נשארת בירות העיר היחידה שבחוף הצפוני שעודנה שומרת אמונים למצריים. עד לפני זמן-מה נחשבה גם עכו כנוטה למצרים; אולם הידיעות האחרונות מערערות דבר זה.