מהומות והתנגשויות במצרים
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

מהומות והתנגשויות במצרים

רעב כבד – העם מתפרץ למקדשים – הפגנות לפני הארמון

מהומות והתנגשויות במצרים

נא אמון. – תדהמה כללים שוררת במצרים בעקבות המכות הנוראות שהוכתה בהן המדינה. משקיפים זרים מביעים את הסברה שאם לא יקרה משהו יוצא מן הכלל, הרי שצפויה למצרים סכנה של התמוטטות מוחלטת.

 

לפי עדותם של אותם משקיפים חרבו כל השדות בארץ היאור. העם הרעב הסתער על המקדשים ובזז את אוצרותיהם. הדיג והספנות על היאור שבתו ורבים מיושבי הכפרים התארגנו בכנופיות שודדים ופשטו על הדרכים ועל עוברי האורחות. השלטון עומד חסר אונים מול התפרעות זו: רבים מנציבי המלך בכפרים נרצחו, והנותרים מילטו את נפשם ונסו לעיר הבירה.

 

בשעת מסירת ידיעה זו נמשכות המהומות בכל רחבי הארץ.

 

הרוגים ופצועים בהתנגשות עם כוחות הביטחון

נא אמון. – רבבות של מצרים רעבים צעדו אתמול בהפגנה ענקית אל ארמונו של מרנפתח. המפגינים ידו אבנים בשוטרים ובחיילים והרסו לבוא אל הארמון. תגבורת החיילים שולפי חרב מלווים ברכב ברזל, שאומנו במיוחד למטרה זו, הסתערו על ההמונים. רבים נהרגו ונפצעו ועוד רבים מהם נרמסו ברגלי הסוסים.

 

קרבות עם שבטי הלובים

נא אמון. – השמועה מוסרת כי שבטי הלובים ועמם ערב רב של שבטי חורשה, שארדאנא יאקאיושה פרצו מן המדבר ומאיימים על שלמותו של עמק היאור. כוחות צבא רבים נשלחו לאזורי הספר והקרבות. נטושים לכל אורך הגבול.

 

נפגעו יסודות האמונה של המצרים

בקשר לזה מזכירים כי גם כל המכות הקודמות ששיתקו את החיים במצרים וזרעו בה פחד ומבוכה, פגעו גם הן קשות בכל יסודות האמונה של המצרים.

 

די אם נזכיר את מכת הדם, ששמה לאל את האגדה על כוחו של חאפי, אל היאור; ואת מכות השחין והכנים, אשר השפילו עד עפר את כהני מצרים, ואת החרטומים. שעד עתה היו נעלים מפגעי בני אדם ומדווי מצרים; ומכת הארבה, אשר כסה את עין הארץ – הרי כולנו יודעים כי השמש היא עינו של האל רע, וכאשר החשיך עינו – אות כי קצרה ידו.

 

לא רק במצרים נעשו השפטים, כי אם גם באלוהיהם. משה הוכיח את אפס-כוחם, כי לא אלוהים המה.