מעצורים פסיכולוגיים והדרכה לקשר מיני / גבריאל גולדמן ומנחם בורשטיין
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

מעצורים פסיכולוגיים והדרכה לקשר מיני

מחבר: גבריאל גולדמן ומנחם בורשטיין

בקיצורים ובהשמטות

תוכן המאמר:
הערת פרופ' יגאל סופר
הדרכות מעשיות לשימור התפקוד המיני

מעצורים פסיכולוגיים והדרכה לקשר מיני

 

הערת פרופ' יגאל סופר

בחברה הדתית, ובייחוד בחברה החרדית, הנוער מחונך לאורך שנים להתנתק מכל מחשבה מינית. ופתאום, סמוך מיד לאחר הנישואים, הוא מתבקש לקיים חיי אישות כמצווה. לשם כך בני הזוג מקבלים הדרכה, אבל לא כל בני הנוער מסוגלים לבצע את המעבר הזה בפתאומיות כזאת כיוון שאצל חלק מהם נותרו עיכובים פסיכולוגיים בבואם לקיים יחסי אישות. כך גם לגבי בת הזוג שבדרך כלל לא מסוגלת לסייע לבעלה אם יש לו קושי בתפקוד המיני. בחברה החילונית נוצרות לעתים בעיות פסיכולוגיות עקב חשיפת יתר של בני נוער למין ולחששם שאולי הם לא מספיק מפותחים על מנת להצליח בהם.

 

לפעמים ילדים נוגעים באברי המין שלהם ומקבלים נזיפה מההורים, ומקבלים תחושה שמין הוא דבר 'מלוכלך' ולא ראוי. לעתים תחושה כזאת עלולה ללוות אותם גם בבגרותם, כשכבר מותר וגם צריך להביא את המיניות לידי ביטוי. לכן הורים צריכים לחנך את ילדיהם לניקיון ולצניעות, אבל לא לגרום טראומות.

 

הדרכות מעשיות לשימור התפקוד המיני

- שימור הכושר המיני מחייב קודם כל הימנעות מגורמים הפוגעים בו. הגורם הניתן ביותר למניעה הוא עישון. עישון סיגריות מהווה גורם רב עוצמה לחסימת כלי דם ולליקויי זִקפה וסקולריים (בכלי הדם). עישון חשיש או מריחואנה מהווה גורם רב עוצמה לליקויי זִקפה נוירוגניים (עצביים).

מניעת עישון משמעותית ביותר לשימור יכולת הזִקפה לאורך שנים.

 

- הגורם השני הניתן למניעה, חלקית לפחות, הוא שמירה על רמה תקינה של גלוקוז בדם בגברים הסובלים מסוכרת או שהם בעלי נטיה לפתח סוכרת. כאן יש צורך לא רק בטיפול תרופתי הולם, אלא יש גם חשיבות מיוחדת לתזונה מאוזנת, שמירה על משקל גוף מאוזן ופעילות גופנית רבת שעות. הפעילות הגופנית גם מורידה את רמת הסוכר בדם במנגנון שאינו תלוי באינסולין, ואף מורידה את לחץ הדם. הניסיון מלמד, שפרט להפסקת העישון, הגורם היעיל ביותר בעיכוב פגיעה בתפקוד המיני, הוא הליכה ממושכת בקביעות. הליכה, כאמור, גם מורידה את רמת הסוכר בדם, גם מורידה את לחץ הדם, וגם מגבירה את תפוקת הלב ואת זרימת הדם לרקמות השונות.

 

פעילות גופנית ממושכת וקבועה מסייעת מאוד לשימור הכושר המיני. הליכה ארוכה, לפחות חמישה ימים בשבוע, משפיעה ביעילות על שימור התפקוד המיני, ולעתים קרובות גם על שיפורו.

 

- מעקב ושמירה על לחץ דם תקין מונעים את הנזקים הווסקולריים הנגרמים ביתר לחץ דם. שמירה על לחץ דם תקין כוללת: דיאטה ים תיכונית המכילה כמויות גדולות של ירקות ופירות חיים בכל ארוחה, הקפדה על פעילות גופנית ממושכת וקבועה, ונטילת תרופות מתאימות בעת הצורך.

דיאטה המכילה כמויות גדולות של ירקות ופירות, הינה מרכיב חשוב בשימור הכושר המיני.

 

- הקפדה על דיאטה שומנית מאוזנת, הכוללת בעיקר שומן חד בלתי רווי (מצוי בשמן זית), מסייעת לאורך שנים לשמירה על יחס נכון HDL / LDL משופר, המקטין את קצב יצירת טרשת העורקים בגוף האדם.

הורדה למינימום של צריכת השומן, פרט לשמן זית, עשויה לדחות את הפגיעה בתפקוד המיני.