התחדשות צמרת המחוז
לאחר ההתקפה על הבולשת במגרש הרוסים, התרוקן המחוז מן הפיקוד הבכיר. חלק נעצר על-ידי הבריטים והאחרים נאלצו לעזוב את העיר.
במטה הארצי הוחלט לבנות הכול מחדש מבלי לאבד זמן. לתפקיד מפקד המחוז נתמנה אליהו לנקין ("בנימין"), שבאותה תקופה היה גם חבר במפקדה הארצית, אבל התגורר בירושלים.
אליהו לנקין נולד ברוסיה ב שנת 1914. בהיותו תינוק עקרה משפחתו לחרבין שבסין בגלל המהפכה הבולשביקית. בצעירותו הצטרף לבית"ר ובגיל 19 עלה ארצה. הוא שירת שנתיים וחצי בפלוגות בית"ר ודרכן הצטרף לאצ"ל. כזכור, צורף לנקין למפקדה הראשונה שהרכיב מנחם בגין.
כדי להקל על אליהו לנקין בביצוע שני תפקידיו, שכל אחד מהם היווה מעמסה גדולה, הוחלט למנות לו סגן (תפקיד שלא היה קיים עד אז). באוגוסט אותה שנה הועבר דב אפרת ("יהונתן" ומאוחר יותר "יהושפט") מחיפה, שם שימש בתפקיד מפקד הח"ק, ונתמנה סגן מפקד מחוז ירושלים.
את מקומו של מפקד הח"ק בירושלים, רחמים כהן, (שהועבר לחיפה), מילא יהודה נאות-גלובמן ("אבישי"), שהועבר לשם כך מפתח-תקווה, שם היה כינויו "אביתגר". יהודה מספר, כי עוד בצעירותו, כאשר עבד כפועל בפרדס, חלם על הצטרפותו למחתרת והגה את שם הכינוי "אביתגר". אולם בהגיעו לירושלים, החליט שהשם הזה הוא "מפוצץ" מדי, ועל כן שינה אותו ל"אבישי".
המחוז עבר במהירות רבה ארגון מחדש, והוחלט שיש לבצע פעולה מרשימה, כדי להראות לבריטים שכל המאסרים לא פגעו ביכולת הארגון להמשיך ולתקוף.