צביעות והתחסדות1

יהודה לפידות


לאחרונה מרבים ראש הממשלה ושריו לתקוף בחריפות את הליכוד, ובמיוחד את העומד בראשו, בגלל הביטוי "רבין בוגד" המושמע בהפגנות ההמוניות על-ידי מיעוט קיצוני. את הסתייגותו של בנימין נתניהו מאמירה זו הם מכנים "צביעות" ומטילים עליו ועל מפלגתו את האחריות לכל הסיסמאות המושמעות נגד הממשלה והעומד בראשה. בין השרים הבולטים בהתקפותיהם נגד הליכוד אנו מוצאים את עוזי ברעם, יוסי שריד, שולמית אלוני ועוד. שרים אלה שכחו כנראה את התקפותיהם שלוחות הרסן נגד ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל, כאשר הם היו באופוזיציה.
בראש השנה תשמ"ב, לאחר שראש הממשלה מנחם בגין ז"ל סיים את התפילה, צעד מבית-הכנסת לביתו. בדרכו נתקל בהפגנת "שלום עכשיו", בה השתתפו גם שבעה חברי כנסת וביניהם: עוזי ברעם, יוסי שריד, שולמית אלוני, יאיר צבן (הארבעה משמשים היום שרים בממשלתו של יצחק רבין). משתתפי ההפגנה (שהייתה בלתי חוקית) נשאו שלטים וקראו קריאות: "בגין - רוצח ילדים", "בגין - טרוריסט", "שרון - פושע מלחמה" ועוד. הגברת רעיה הרניק, שהשתתפה בהפגנה, אמרה: "רוצחים מבינים רק את שפת הכוח. די עם התייפייפות הנפש".
הגדיל לעשות אברהם בורג, היום יושב ראש ההנהלה הציונית והסוכנות היהודית, שאמר: "בראש השנה הייתה בליבי תפילה אחת - ותעביר ממשלת זדון מן הארץ". לפי דיווח העיתונות, השתתפו בהפגנה זו גם הסופרים ס. יזהר, עמוס עוז, יורם קניוק וחיים גורי.
בתגובה לדברי קצין בכיר במשטרה שהסביר כי ההפגנה הייתה בלתי חוקית ושיש לבדוק את חלקם של חברי הכנסת בה, אמר יוסי שריד: "אין המשטרה צריכה לטרוח ולחקור מה היה חלקם של חברי הכנסת בארגון ההפגנה, שכן אותם חברי כנסת, שהשתתפו בהפגנה, היו גם מארגניה והם אחראים לה".
זאת ועוד; קבוצה של סופרים, בראשותו של המשורר נתן זך, פנו במברק לוועדת פרס נובל לשלום בנורווגיה בדרישה לשלול מראש ממשלת ישראל, מנחם בגין, את פרס נובל לשלום שהוענק לו ולנשיא סאדאת במשותף. "לא ייתכן שפרס נובל לשלום יוענק לאדם שידיו מגואלות בדמם של אנשים חפים מפשע" נאמר במברק.
לשרים ברעם, שריד, אלוני וצבן, שהשתתפו ואף היו אחראים להפגנה בלתי חוקית בה כינו את ראש הממשלה דאז בשם "רוצח", אין שום זכות מוסרית להתאונן ולהתלונן על מפגינים הקוראים בהפגנות "רבין בוגד".
ראש הממשלה יצחק רבין לא הגיב בזמנו על דברי הנאצה נגד מנחם בגין ז"ל, על-כן אין לו כל זכות להטיף מוסר לראש הליכוד, בנימין נתניהו, שגינה בחריפות את קוראי הסיסמה "רבין בוגד".
לראש הממשלה ולשריו וכן לסופרים מן השמאל יאמר: טול קורה מבין עיניך! התנהגותכם אינה אלא צביעות והתחסדות!

הערה:1. פורסם בעיתון "מעריב", ביום 29.10.1995


חזרה לתוכן המאמרים