'דע את עמך'
סקירה על הפזורה היהודית בעולם - תשכ"ב 1962

מנחם הכהן

מחניים ס"ו


תוכן העניינים:


אירופה:

אוסטריה, איטליה, אירלנד, אלבניה, בולגריה, בלגיה, בריטניה, ברית המועצות, גיברלטר, גרמניה המזרחית, גרמניה המערבית, דניה, הולנד, הונגריה, יוגוסלביה, יוון, לוקסמבורג, ליכטנשטיין, מלטה, נורבגיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ'כוסלובקיה, צרפת, רומניה, שבדיה, שוויצריה


אמריקה:

אקוודור, ארובה, אורוגואי, ארגנטינה, ארה"ב, ברבדוס, בוליביה, ברזיל, גוואטמלה, גויאנה הבריטית, ג'מאיקה, הוואי, האיטי, הונדוראס, הרפובליקה הדומיניקנית, איי וירג'יניה, ונצואלה, טרינידד, מקסיקו, ניקארגואה, סורינאם, סלוודור, פורטו ריקו, פנמה, פרגוואי, פרו, צ'ילי, קיראסאו, קובה, קולומביה, קוסטה-ריקה, קנדה

אסיה:

אינדונזיה, אפגניסטן, בורמה, הודו, הונג-קונג, ויאטנם, טורקיה, יפאן, לאוס, לבנון, סוריה, סין, סינגפור, עדן, עיראק, פורמוזה, פיליפינים, פננג, פקיסטאן, פרס, ציילון, קוריאה,
קמבודיה, קפריסין, תאילנד, תימן


אפריקה:

אוגנדה, אלג'יריה, אריתריאה, גאנה, דרום-אפריקה, דרום-מערב אפריקה, חבש, טוניס, טנג'יר, טנגניקה, לוב, ליבריה, מצרים, מרוקו, מוזמביק, ניאסלנד, סואזילנד, סודן, סנגל,
קונגו-קאטנגה, קניה, רואנדה אורונדי, רודזיה


אוסטרליה:

אוסטרליה, ניו-זילנד


תקציר:
סקירה כללית על הפזורה היהודית בעולם לאחר מלחמת העולם השניה. הסקירה כוללת את תיאור הקהילה היהודית.

מילות מפתח:
יהדות התפוצות, פזורה יהודית, בתי כנסת בגולה, דמוגרפיה יהודית.

"דע את עמך" זוהי כיום המצווה המוטלת על כל יהודי באשר הוא. מאז ומתמיד היו פזורי ישראל נושא להתעניינות. יהודי בתפוצה האחת ראה והרגיש עצמו חלק בלתי נפרד מיהודי בגולה אחרת. כשהציקו ליהודים בתימן, פחד לבם וכאב בפולין, וכשגברו הרדיפות בפולין נזדעקו ובאו לעזרתם יהודים מצפון אפריקה. כי העם היהודי באשר הוא, גוף אחד הנו, ונשמה אחת לו.

אם בעבר הייתה חובה לדעת ולהרגיש מה מתרחש בעולם היהודי, כיום על אחת כמה וכמה. שחלק גדול מעמנו נשמד, שליש מטובי בני העם נספה, ועוד גלויות רבות תלויות כאבר המדולדל, ועומדות חס ושלום להינתק מגוף האומה, אם מבחינה רוחנית, ואם מבחינה פיזית. היהדות שמאחורי מסך הברזל, הנתונה בצר ובמצוק מצד אחד, והיהדות בארצות החופשיות שההתבוללות ונשואי התערובת עושים בהם שמות, מן הצד האחר.

שומה עלינו שלא להתעלם מגורלם. שכן צוותה התורה "מבשרך אל תתעלם". תכנית התודעה היהודית שהופיעה לפני שנים אחדות, מטרתה העיקרית הייתה ליצור שפה משותפת בין הנוער בישראל לבין יהדות התפוצות, כי אכן מכירים כיום, בערך הגדול שיש ביצירת קשר וגשר בין ישראל לתפוצה.

ברם, בראש ובראשונה, עלינו להכיר את הגלויות, ולו רק מן הבחינה הכמותית שלהם. עלינו לדעת קודם כל היכן נמצאים יהודים. מה כוחם הקהילתי מהו הפוטנציאל החינוכי שלהם, ואם יש להם בתי כנסת ומוסדות תורה אחרים. רק לאחר מכן עלינו לדון בפרטים האחרים, כי בלעדי ידע ראשוני זה לא נוכל לקבוע אבחנה מקפת על מצבן הרוחני של הגלויות השונות.

בחוברת זו ריכזנו עד כמה שאפשר מאמרים מנתחים על המרכזים היהודיים הגדולים בעולם. אך, אין כל אפשרות מבחינת היקף החוברת להקיף את הגלויות כולן, ובאה סקירה זו שלפנינו ומוסרת בצורה תמציתית את ה"יש" וה"אין" שבכל תפוצה ותפוצה.

הנתונים לסקירה זו, שאובים מתוך פרסומי הקונגרס היהודי העולמי. המספרים המסכמים של הפזורה בכל מקום הם עד שנת 1959. ברוב הקהילות נשאר המצב כמעט ללא שינוי ורק במספר ארצות היו שינויים גדולים בגלל הגירה המונית ועלייה לישראל.

הסקירה מחולקת לפי יבשות ולפי סדר הא"ב בכל יבשת.


חזרה לתוכן         לפרק הבא