אלה תולדות טרויה
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

אלה תולדות טרויה

אלה תולדות טרויה

עברה של העיר טרויה עטוף אגדות רבות ומשונות. האחת מספרת שהעיר נוסדה על ידי טויסר שהיה בן לסקאמאנדר (נהר בכתים) ובת-הגלים אידיאה. לאחר מכן ארע מבול (מעניין! אין ארץ שבראשית תולדותיה לא יסופר על מבול) וממנו נוצל רק דארדאנוס בנו של זיאוס.

 

נכדו של דארדאנוס היה טרוס שעל שמו נקראת העיר טרויה. אחד מבניו של טרוס הסא אילוס, שייסד עיר איליאס ליד טרויה. אחר כך התאחדו שתי הערים והיו לאחת.

 

לאט לאט אנו יורדים ממעלות האגדה של האולימפ (הר האלים) ומגיעים למאורעות של ממש. מלכה הזקן של טרויה בימינו הוא פריאם (אב ל- 50 בנים ותריסר בנות). שני הבנים המפורסמים ביותר הם היקטור ופאריס. ועמו, עם פאריס זה, התחילו צרותיה של טרויה. אף כי הגורם העיקרי לצרות הייתה כמובן... אישה. בשעת ביקורו בספארטה התאהב פאריס בהילינה, היפה בנשים האחאיות. פאריס טוען שהיא הלכה אחריו מרצונה הטוב. האחאים טוענים שהיא נחטפה. בין כה ובין כה היא הובאה לטרויה. וזה נתן אמתלה בלבד, מכיוון שמזמן לטשו היוונים עין אל החופים המזרחיים של הים האגאי. העיר טרויה עשירה היא מאוד, בעיקר בהיותה עיר-מעבר למסחר בין יבשת המערב ויבשת המזרח. כמו כן מושכים את לבות האירופיים היוונים מכרות הברזל שבאסיה הקטנה, אשר הוזנחו מאוד מאז חורבן מלכות החתים.

 

עתה נפלה טרויה היפה, יש אומרים כבר בפעם השישית בתולדותיה.

 

חומות טרויה