רבת-עמון כבר מאיימת בסיבוב שלישי
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

רבת-עמון כבר מאיימת בסיבוב שלישי

רבת-עמון כבר מאיימת בסיבוב שלישי

רבת-עמון. נחש מלך רבת-עמון טרם הספיק לספור את אבדותיו במלחמה עם כוחות ישראל ליד יבש גלעד. אלפי עמונים נעדרים ולא ידוע אם נפלו בקרב או אם משוטטים הם עדין בהרים ומתחבאים במערות, לאחר המנוסה האיומה, כשלא נשארו שניים יחדו, כי אם אחד אחד נפוצו בפחד.

 

אולם במקום ללמוד לקח מהמפלה, ממשיך נחש להתרברב.

 

ראשית הודיע המלך המוכה לזקני רבת-עמון שלא מפלה הייתה זאת, כי אם נסיגה בכבוד לאחר שבני ישראל עלו עליו במספר.

 

שנית, קרוב היום - מבטיח נחש - ונעלה על ישראל ונשמידם. "גם מואב, אדום וארם ייטיבו לעשות אם יתנו יד להשמדת ישראל בטרם יעלו בני ישראל עליהם" - הזהיר המלך.

 

כזכור התחוללה המלחמה במפתיע בגלל התגרותם של בני עמון באנשי יבש גלעד. נחש עלה על העיר והציע לה "שלום" בתנאי "פעוט": שכל תושב יבש תנוקר עינו הימנית... תושבי יבש ביקשו שהייה של שבעה ימים ושיגרו בחשאי שליחים אל שאול בן קיש אשר שמעו עליו כי במצפה הועד על ידי שמואל למלוך על ישראל. שאול לא התמהמה, הזעיק את העם, עלה על העמונים והכה אותם.

 

זקני עמון טרם שכחו את המכה אשר הוכו על ידי יפתח הגלעדי. אולם לאחר חורבן שילה והשתלטות פלשתים על עבר הירדן המערבי, נפלה רוחם של תושבי גלעד והם הסכימו להעלות מס למלכי רבת עמון. אלא שהפעם הגדישו העמונים את הסאה בתביעתם המעליבה, ואף באו על עונשם. הניצחון על העמונים סייע בידי שאול לאחד את העם תחת כתרו.