כא-מוסה מכריז מרד לאיחוד עמק הנילוס
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

כא-מוסה מכריז מרד לאיחוד עמק הנילוס

אסיפה סוערת למועצה - המתונים מזהירים - השליט מכריע נגד דעת הרוב

תבי (סוכנות הידיעות הפרעונית)

כא-מוסה מכריז מרד לאיחוד עמק הנילוס

הצהרת מלחמה לשחרורה של מצרים ניתנה כאן, שלוש שעות בלבד לאחר שנתגלה רצח המלך סק-ננ-רע, מפי שליט תבי כא-מוסה, בנה הבכור של אהא-הוטפ.

 

בהצהרה זו, שהושמעה באספה סוערת של כוהני המקדשים, האצולה וראשי הכפרים של אזור הדרום, הכריז שליט תבי:

 

"הגידו לי, מצרים, למה הייתה מצרים חלשה כל כך? כי מושל אחד לה באוואריס, מושל אחד בכוש, ואני: בן מלכים מפוארים - יושב פה בין האסיאתי בצפון ובין הכושי בדרום. מצרים קרועה ושסועה לגזרים. אין אני יכול להגיע באופן חופשי על גלי היאור עד מוף. גם בני-חסן דרומית ממוף היא בידי ההיקסוסי הזר. אין איש יכל לעבד בשלוה את אדמתו ולאכול מיבולה, כי האסיאתים הללו, השליטים הנכרים, שודדים את אדמתנו. אני אלחם בשליט האכזר וחזר עד שארטש את בטנו. ברצוני להציל את מצרים ולגרש את האסיאתים".

 

מבקשים מתינות

לאחר הנאום, קמו בזה אחר זה נואמים שונים, כשרובם מנסים לעצור בעד כא-מוסה ממרד גלוי. איש לא העז, כמובן, להתייצב בגלוי לצד המלך שנרצח, אשר הרחיק מדי ללכת בכניעתו להיקסוסים. אך הנואמים טענו, שעדין לא הגיע הרגע המתאים, וכי למעשה אין השלטון ההיקסוסי אלא שטחי ביותר. בין המדברים ברוח זו היה גם הכוהן הגדול של הורוס, שאמר:

 

"הנה, אומנם שולטים הזרים על כל המים שלנו עד כוש. אולם אנו חזקים למדי. האדמה סביב סביב, ממרכז הארץ עד כוש, היא בידינו. השדות המוריקים חרושים למעננו. הבקר, הרועה בשפך היאור שלנו הוא. הם שולטים פה, אך אדמתם באסיה, ואילו אנו - אדמתנו בידינו".

 

"לא תנוח חרבי"

הוויכוח היה סוער ביותר. התוכנית של האצילים והכוהנים הייתה לשמור על האדמה ויבולה, להתבצר בעצמאות הכלכלית עד שיתפורר, מאליו שלטון הזרים, שאין להם, אחיזה בארץ. אך כא-מוסה סיים את הוויכוח בנאום נמרץ:

 

"התוכנית שלכם היא תוכנית-עבדים. חלוקת הארץ היא אסון. מצרי, המסכים לחלוקת השלטון במצרים, בוגד בזכר אבותיו. המלך ההיקסוסי לא יכבד את מי שמסכים לחלק עמו שלטון. האם אני, המצרי, אכבד אסיאתי שיתן לי חלק בשלטון בארצו? מי שמסכים לחלוקה זו עתיד לקונן מר גם על אובדן תבי. אני, כא-מוסה, בן שושלות מצריות מימי אלפי שנה, אשחרר את מצרים; ולא תנוח חרבי עד שלא תדרוך עוד רגל אסיאתי על אדמתנו!".

 

רובם של הנאספים לא ידעו שבשעה שהם עדיין דנו והתווכחו כבר היו כוחות-הצבא של

 

כא-מוסה, בפיקודו של אחיו הצעיר אה-מוסה, במסע הבזק ביבשה ובנילוס, על מוף.

 

ההפתעה הגדולה

תבי. אחת ההפתעות הגדולות במלחמת מצרים נגד ההיקסוסים היא הסירה על גלגלים, זוהי סירתו של כא-מוסה המורד. הודות לה נעשה המעבר מהנהר ליבשה ולהפך במהירות רבה ללא איבוד זמן בהורדת והעלאת האנשים.