תותמוס השלישי נוחל ניצחון מכריע במגידו
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

תותמוס השלישי נוחל ניצחון מכריע במגידו

כתוצאה מהגדול בניצחונותיהם מאז חמישים שנה הודפים
המצרים את האויב לתוך העיר שתהיה לו למלכודת

תותמוס השלישי נוחל ניצחון מכריע במגידו

 במחנה תותמוס במגידו, 21 בחודש פחונס

(מאת סופרנו הצבאי)

 

הצבא המצרי פגע הבוקר במגני מגידו פנים אל פנים בשדה-המערכה, והביס אותם כליל. זהו הניצחון הגדול ביותר של הנשק המצרי מאז ימי תותמוס הראשון, לפני חמישים שנה.

 

מפה

 

83 מאנשי האויב נהרגו ויותר מ- 300 נשבו. שארית הצבא המובס של כנען הצפונית נמלטה אל בין חומות מגידו לאחר שזרעה בשדה-הקרב את כל ציודה הכבד, וכן כמויות ניכרות של כלי נשק קל.

 

מניין השלל עודנו נמשך, כך שעדיין אין לנקוב במספרים מדויקים. אולם לפי אומדן בלתי-רשמי הניח האויב בשדה-הקרב כאלף כלי רכב וכאלפיים סוסים.

 

אנשי-הצבא המצריים, אשר כנראה לא ראו מימיהם מספר כה רב של סוסים ורכב מופקרים, והניחו לאויב שיגיע למגידו בלא הפרעה, בעוד שהם עצמם עסקו באיסוף השלל. התנהגות זו הייתה הסטייה הראשונה של אנשי הצבא מן המשמעת החמורה מאז החל המסע. במסע זה עבר חיל תותמוס מרחק של יותר מ- 250 מילין בפחות מחודש ימים.

 

ייתכן שמתוך הוקרה למבצע זה היוצא מגדר הרגיל, לא נקט תותמוס כל פעולה משמעתית נגד אנשיו, אשר בשל חמדנותם החמיצו את ההזדמנות להביא את המלחמה לסיום מהיר. חוץ מכן ידוע תותמוס כי מגידו לא תוכל להחזיק מעמד זמן רב. זהו עניין לחודש או חודשיים לכל היותר, עד שראשי בעלי הברית יאלצו לצאת ממחבואם ו"ללקק את העפר" לרגלי תותמוס. אחד מקציני המטה הממלכתי העיר אחרי הקרב: "למעשה מגידו נמצאת כבר עכשיו בידינו".

 

המצור החל

עם זאת אין תותמוס סומך על המזל. הוא פקד להקיף את העיר מגידו בחומה עשויה עץ. את העצים ישיגו על ידי גדיעת כל היערות אשר סביב. לחומת-מצור זו יהיה אך פתח אחד, לשם קבלת האנשים שירצו ליפול אל המצרים.

 

המומחים חולקים איש על דעת רעהו באשר לאומדן הזמן שיימשך המצור. יש הסבורים שהוא יימשך עשרים יום, ואילו לדעת אחרים חודשיים. בכל אופן לא ישבו אנשי חיל תותמוס באפס מעשה. במשך הימים והשבועות הקרובים יש תפקיד לכל איש ולכל יחידה.

 

לפי הפקודות האחרונות, ייפרס עיקר הצבא כדרך שנפרס בזמן הקרב כלומר, דרומית-מערבית, מערבית וצפונית-מערבית ממגידו. פטרולים יקיפו ללא הרף את העיר כדי להבטיח שהכוחות הנצורים לא ינסו לפרוץ את המצור כלפי מזרח.

 

יחידות אספקה תישלחנה באורח קבע כדי להשיג אספקה לצבאות המצריים משדות עמק יזרעאל שבקרבת מקום. הידיעות מיחידות הסיור המצריות וממקורות אחרים מעידות, שלא רק זאת שחלק ניכר מן התבואה כבר מוכן לקציר, אלא אף שנמצאים באזור כאלפיים ראש בקר וכעשרים אלף ראשי צאן.

  

שבויים כנעניים נכנעים