שר המושבות התפטר
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

שר המושבות התפטר

לאחר שלא קבל צבא להצלת הצפון

צוען, (סוכנות הידיעות הפרעונית)

שר המושבות התפטר

שר המושבות, ינחם, הגיש היום את התפטרותו לפרעה, כמחאה על שאינו מקבל סיוע צבאי במאמציו להציל את השלטון המצרי במושבות הצפוניות.

 

בהודעה רשמית, שפורסמה מטעם הארמון, נאמר כי ינחם הגיש את התפטרותו במכתב שניסחו בלשון זו:

"מלכנו חיים, שפע, בריאות! נתון כולו לענייני האמונה החדשה. אני עבדו הנאמן לא אבוא לכפור באתון האל האחד, אבל אינני יכול לראות בשוויון-נפש את התפוררות השלטון המצרי בכל המושבות; על כן הנני מבקש לשחררני מן האחריות הכבדה, מפני שאין לי עזרה מצד הכוחות הלוחמים שפרעה אחנאתון ריכזם למלחמה פנימית בכוהני תבי".

 

את המכתב הזה הגיש ינחם לאחר שנואש ממצוא אוזן קשבת בבית פרעה להצלת המושבות הצפוניות, הנופלות בזו אחר זו לידיהם של החיתים ושל השוסים העבריים.

 

גרסה אחרת לגמרי

התפטרותו של ינחם עוררה בינתיים תגובה חיובית ביותר מצד מלכיאל מלך גזר, הרואה את הפרשה כולה באור אחר לגמרי. מלכיאל מסר לסופרנו גילוי-דעת בלשון זו:

 

"פרעה אחנאתון יחי לעולם. אכן הגיעה שוועתי לצדק לאוזני פרעה. תככיו השפלים של ינחם שר המושבות נתגלו, ופרעה אילץ אותו להתפטר. לפני חודשיים הרצתי לפרעה על-ידי שליח מיוחד את המכתב. דלקמן: - 'לאדוני אלי, שמשי. כה אמר עבדך מלכיאל מלך גזר: שבע אפול לרגלי אדוני. ידע אדוני המלך את המעשה שעשה לי ינחם אחרי ששבתי מראות פני המלך. עתה הוא דורש מידי אלפיים שקל כסף באומרו תן לי את אשתך ואת בניך פן אכה בך! ידע המלך את המעשה הזה וישלח לי רכב שייקח אותי אליו פן אמות!"

 

בינתיים נמסר לכתבנו בגזר כי צעדו האחרון של ינחם כלפי מלכיאל היה מעשה איום: הוא הודיע למלכיאל שאם לא ישלחו לו את הכסף והאישה, ימסור לשר צבא מצרים ולפרעה שגם מלך גזר נתן ידו לשוסים העבריים ולחיתים.

 

 

ארמון באחתאתון